
Вибір методу контрацепції є складним завданням. При підборі способу контрацепції враховуються багато факторів: ефективність, безпека для конкретного пацієнта, побічні дії, неконтрацептивні ефекти, оборотність методу, вартість та інші, зокрема соціального та особистого характеру. Крім того, ще дуже важливо знати, якими методами Ви хотіли б користуватися, частоту статевого життя та багато інших аспектів.
Які методи контрацепції існують?
Абстиненція — абсолютна статева помірність. Цей метод має 100% ефективність, не впливає на грудне вигодовування, але для більшості пар він неприйнятний, тому може бути використаний як проміжний
Метод лактаційної аменореї — відсутність менструації під час годування грудьми
Природний метод контрацепції, заснований на природних процесах, що відбуваються в організмі жінки після пологів, і не має негативного впливу на здоров’я дитини та матері. Передбачається виключно грудне вигодовування без використання догодовування (допустима частка догодовування – не більше 15%). Ефективність методу максимальна при використанні режиму «вільного вигодовування», тобто при годівлі дитини на першу вимогу, при цьому перерва між годуваннями не повинна перевищувати 4 години вдень та 6 годин уночі; таким чином може вийти до 20 годівлі на добу, з них від 2 до 4 вночі. Цей метод ефективний лише у перші 6 місяців після народження дитини, і лише до відновлювання менструального циклу.
Переваги:
- Простий у застосуванні
- Не має негативного впливу на здоров’я матері та дитини
- Є природною профілактикою післяпологових ускладнень (кровотеч), сприяє відновленню організму матері після пологів.
- Корисний для дитини
- Не має протипоказань.
- Не пов’язаний із статевим актом
Недоліки:
- Вимагає неухильного дотримання правил грудного вигодовування
- Не захищає від захворювань, що передаються статевим шляхом
- У тих випадках, коли виникають лактаційні кризи (молоко стає меншим), потрібно поєднувати його з іншими методами контрацепції
- Найменш ефективний із усіх засобів, що використовуються для післяпологової контрацепції..
Бар’єрні методи контрацепції – презерватив, спермециди.
Ефективність методу при правильному використанні наближається до 100%.
Переваги:
Простий у застосуванні
Може бути застосований відразу при відновленні статевого життя після пологів
Не має негативного впливу на лактацію та здоров’я дитини
Презерватив — єдиний контрацептив, що оберігає від захворювань, що передаються статевим шляхом
Можливість поєднання з іншими методами контрацепції; наприклад, під час використання календарного методу контрацепції презервативом можна скористатися у дні гаданої овуляції.
Недоліки:
Застосування пов’язане зі статевим актом: потрібно заздалегідь подбати про те, щоб цей засіб контрацепції був у наявності.
Необхідність чітко дотримуватись інструкцій із застосування презервативу.
-
Сперміциди — місцеве використання кремів, таблеток, свічок, гелів, що містять сперміциди, наприклад » Контрацептин», «Фарматекс», «Патентекс овал». Крем або таблетки вводять за 5-20 хвилин до статевого акту (точний час вказано в інструкції до препарату). і в залежності від препарату досягає 95%. Контрацептивний ефект настає через кілька хвилин після введення та триває від 1 до 6 годин залежно від типу препарату.
-
Переваги та недоліки такі самі, як при використанні презервативу.
-
Методи гормональної контрацепції
-
Препарати гормональної контрацепції є синтетичними аналогами статевих гормонів, що виробляються в організмі жінки. Препарат може містити один (гестагени) або два (естрогени та гестагени) гормону. Контрацептивний ефект препаратів, що містять лише гестагени, заснований на зменшенні кількості та підвищенні в’язкості слизу шийки матки (що перешкоджає проникненню в матку сперматозоїдів). Комбіновані гормональні контрацептиви, що містять два гормони, пригнічують ріст і дозрівання фолікулів – попередників яйцеклітини, перешкоджають овуляції (виходу яйцеклітини з яєчника) та імплантації – впровадженню плодового яйця у стінку матки. Застосування гормональних контрацептивів мають свої особливості і правила. Препарати назначаються лікарем.
-
Оральні контрацептиви (ОК) – таблетки, або «міні-пили»
-
Препарати, що містять один гормон (гестаген) Препарати цієї групи можна почати приймати через 6 тижнів після пологів. Препарат слід приймати щодня, без перерв, одночасно і при недотриманні правил прийому ефективність даного методу різко знижується. При правильному та регулярному застосуванні ефективність методу досягає 98%. Після припинення грудного вигодовування рекомендується переходити до комбінованих ОК
Переваги:
-
Не має негативного впливу на якість, кількість грудного молока та тривалість лактації, а також на здоров’я матері та дитини.
-
Здатність до зачаття відновлюється відразу після відміни препарату.
Недоліки:
-
При порушенні правил прийому препарату, при одночасному прийомі деяких антибіотиків, протисудомних та снодійних препаратів, а також при блюванні та проносі протизаплідний ефект знижується. У таких випадках потрібне застосування додаткового методу контрацепції (наприклад, презерватива).
-
У перші місяці прийому препарату можлива поява у проміжках між менструаціями кров’янистих виділень, які згодом зникають без застосування додаткових заходів
Прогестагени пролонгованої дії — ін’єкційні контрацептиви та гормональні імплантанти. Вперше ввести такий препарат можна не раніше, ніж через 6 тижнів після пологів.
-
Ін’єкційні контрацептиви (наприклад, «Депо-Провера») є розчином, що містить один гормон — гестаген. Завдяки ін’єкції, яку робить лікар, у м’язах створюється депо, звідки препарат повільно виводиться, забезпечуючи контрацепцію на 8-12 тижнів (залежно від виду препарату).
Підшкірний імплантант (наприклад, Норплант) також містить один гормон — гестаген. Він вводиться лікарем підшкірно до передпліччя у вигляді капсул, з яких гормон виділяється з постійною швидкістю. Контрацептивний ефект зберігається протягом 5 років, після чого ефективність різко знижується. Капсули у таких контрацептивів бувають двох видів: силастикові (синетичні; їх необхідно видаляти, причому видалення капсули можливе будь-якої миті) і зроблені з біоруйнівних матеріалів, які не потрібно видаляти — вони розкладаються під дією ферментів, присутніх в організмі. Необхідно суворо дотримуватись інтервалів між введенням препарату. Після відміни препарату відновлення регулярного менструального циклу та здатності до зачаття відбувається протягом року. Ефективність методу – 99%.
Недоліки та переваги — ті ж, що у ОК, що містять лише гестагени.
Препарати, що містять два гормони (комбіновані ОК)
-
Прийом комбінованих ОК можливий у тому випадку, якщо жінка припинила грудне вигодовування або годувала грудьми взагалі.
-
Цей метод контрацепції можна застосовувати з 6 тижня після пологів.
-
Таблетки необхідно приймати щодня, без перепусток, строго в один і той же час. Ефективність методу різко знижується при недотриманні правил та умов прийому таблеток (правила аналогічні до застосування ОК, що містять тільки гестагени).
-
Препарат призначається лише лікарем після відповідного обстеження. Протипоказання до призначення КОК (свіжі тромбоемболії, гормонально залежні пухлини, вроджені дефекти видільної функції печінки, прогресуючі захворювання печінки, серповидно-клітинна анемія, судинні захворювання мозку, перенесений інфаркт міокарда та ішемічна хвороба серця) та фактор печінки із застоєм жовчі, гепатит, захворювання жовчного міхура, гіпертонія, цукровий діабет, епілепсія, виразковий коліт — захворювання товстого кишечника, алергія, міома матки, хронічні захворювання нирок).
-
Ефективність даного методу при правильному та регулярному застосуванні -100%.
Переваги:
- Запобігає розвитку деяких захворювань жіночих статевих органів та молочних залоз.
- Після припинення прийому препарату здатність до зачаття швидко відновлюється.
Недоліки:
-
Несприятливий вплив естрогену (одного з гормонів, що входять до складу препарату) на кількість та якість грудного молока, зменшення тривалості лактації. Тому слід врахувати, що застосування даного методу контрацепції є прийнятним лише при відмові від грудного вигодовування.
-
Суворе дотримання правил прийому препаратів.
Посткоїтальні контрацептиви — застосовувані після статевого акту Не застосовують під час грудного вигодовування, тому що вони містять досить велику кількість гормону; препарат потрапляє в молоко, змінюючи його якість та кількість.
Внутрішньоматкові контрацептиви — перебуваючи в порожнині матки, перешкоджає імплантації плодового яйця, якому нікуди прикріпитися, оскільки порожнина матки зайнята стороннім тілом. Спіраль вводиться не раніше 6 тижнів після пологів, коли знижується ризик її можливого випадання. Ефективність методу 98%
Переваги:
-
Відсутність негативного впливу на лактацію та здоров’я дитини.
-
Метод забезпечує контрацептивний ефект одразу після введення спіралі.
-
Тривале (до 5 років) запобігання вагітності.
-
Можливість видалення ВМС у будь-який момент.
-
Відновлення здатності до зачаття після видалення ВМС настає дуже швидко.
Недоліки:
-
ВМС вводиться та витягується лікарем.
-
Метод не рекомендується жінкам, які мають кілька статевих партнерів, а також перенесли запальні захворювання як до пологів, так і післяпологовий період.
-
Іноді спіраль викликає неприємні відчуття внизу живота, що виникають внаслідок скорочення матки під час годування груддю.
-
У деяких випадках після введення ВМС перший час менструації можуть стати щедрішими і болючішими, ніж зазвичай.
-
Жінкам, які використовують внутрішньоматкові контрацептиви, слід пам’ятати, що слід регулярно (не менше одного разу на 6 місяців) відвідувати гінеколога, тому що «усики» спіралі є вхідними воротами для проникнення інфекції в порожнину матки, тому запальні процеси піхви та шийки матки повинні бути своєчасними. виявлено.
-
Не можна носити внутрішньоматковий контрацептив понад 5 років.
Хірургічна стерилізація
Жіноча та чоловіча стерилізація — метод незворотної контрацепції, при якому оперативним шляхом проводиться перев’язка або накладення клем на маткові труби (у жінок) або перев’язка протоків сім’ї (у чоловіків). Даний метод є прийнятним лише для тих, хто абсолютно впевнений, що не захоче більше мати дітей. Стерилізація – незворотний метод контрацепції, тому необхідно бути впевненим у правильності прийнятого рішення. Жіноча стерилізація проводиться під час операції кесаревого розтину. Стерилізація може бути здійснена у будь-який час після пологів за бажанням жінки.
Чоловіча стерилізація (вазотомія) може бути здійснена у будь-який час. Під місцевою анестезією робиться невеликий розріз на мошонці і перев’язуються насіння протоки, що виносять (аналогічно матковим трубам). Метод не впливає на чоловічу потенцію. Ефективність 100%
Переваги:
- Постійний високоефективний метод контрацепції
- Ефект виникає відразу після проведення операції
Недоліки:
- Необоротність
- Невелика ймовірність післяопераційних ускладнень
Природний (календарний) метод планування сім’ї
У цьому випадку слід додатково оберігатися за 5 днів до передбачуваної овуляції та через 5 днів після. Десятиденний період напевно перекриє дні, критичні щодо зачаття. Вимірювання ректальної температури. Після менструації до овуляції температура у прямій кишці вбирається у 36,9 З, під час овуляції температура піднімається вище 37,0 З повагою та тримається більш високих цифрах до менструації. Температуру слід вимірювати вранці щодня в один і той же час, не встаючи з ліжка. Ефективність методу не висока – не більше 50% за дотримання всіх правил.
Переваги:
Недоліки
- Метод не рекомендується використовувати відразу після пологів, оскільки важко визначити термін овуляції та першої менструації.
|