Сімейна медицина — ґрунтується на комплексному кваліфікованому підході фахівців широкого профілю та включає багатогранний спектр медичних послуг, таких як:
— діагностика;
— Призначення лікування;
— профілактичні огляди;
— вакцинації;
— консультації спеціалістів вузького профілю.
Вона дозволяє значно заощадити час пацієнта на обстеження та діагностику. За рахунок того, що сімейний лікар забезпечує постійне, повне, комплексне спостереження за здоров’ям пацієнта та членів його сім’ї, що дозволяє виявити захворювання на ранній стадії, а це запорукою ефективного та результативного лікування, адже набагато легше перемогти недугу при виявленні перших ознак хвороби.
Сімейна медицина давно набула поширення в багатьох зарубіжних країнах. Для нас це явище нове. Якщо поринути в історію, то хоч як це дивно, але зачатки сімейної медицини з’явилися в дореволюційній Росії. Біля витоків сімейної медицини стояли земські лікарі, вони фактично були лікарями загальної практики. І в ті далекі часи саме земським лікарям доводилося приймати пологи, оперувати апендикс, надавати допомогу і призначати лікування при вивихах, переломах, опіках; вони полегшували страждання вмираючих, лікували застуди, бронхіти, ревматизм, пневмонії — їм доводилося лікувати всі хвороби. У ті часи вузьких фахівців було дуже мало, переважно вони були лише у великих містах.
У наш час у світі, та й у нашій країні, давно назріла потреба в лікарях загальної практики. Так як з бурхливим зростанням та розвитком медицини, накопичувалася величезна кількість знань та наукових розробок, це призвело до того, що виникла потреба у вузькій спеціалізації лікарів, і, на якийсь час, про лікарів загальної практики якось забули. І з часом стало очевидним, що зник поглиблений терапевтичний підхід до пацієнта, при постановці діагнозу перестали враховувати спосіб життя, спадковість та генетику.
Сімейний лікар або, як його ще називають, лікар загальної практики, — це висококваліфікований фахівець, який володіє глибокими пізнаннями та практичними навичками в різних галузях медичної науки — це і терапевт, і хірург, і ортопед, і офтальмолог, і отоларинголог, і гастроентеролог, і навіть гінеколог та педіатр.Хворий шлунок, застуда, гайморит, бронхіальна астма, артрит, дефекти зору, порушення обміну речовин, гіпертонія, гінекологічні захворювання, серцева недостатність — ось далеко не повний список тих хвороб, з якими бореться сімейний лікар. І треба визнати, що бореться дуже успішно, лише у виключно важких випадках вдаючись до допомоги вузьких фахівців і в плані консультацій.
В даний час вважається, що за сімейною медициною майбутнє. Тільки такий лікар має можливість спостерігати конкретного пацієнта протягом багатьох років, причому ще, будучи в курсі стану здоров’я всіх його родичів. Він може підбирати лікування з урахуванням усіх індивідуальних потреб того чи іншого пацієнта. В арсеналі такого лікаря знання: він знає, як використовувати банальний цитрамон, але при цьому може порекомендувати і призначити косметичні процедури.
Багатьох досі турбує питання, навіщо ж необхідний сімейний лікар. У розвинених країнах Європи та в Америці медицина давно вже орієнтована на таких спеціалістів. І пацієнти зазвичай не звертаються в стаціонар чи швидку допомогу, вони просто викликають сімейного лікаря, економлячи при цьому гроші, сили та час. Універсальний фахівець, який здобув базову освіту, проходить спеціальну підготовку, він має навички, які потрібні для ефективного надання допомоги людині протягом усього її життя. Він займається діагностикою захворювань, профілактикою, лікуванням, може проводити реабілітаційні заходи. Те, що вміє робити сімейний лікар, не робитиме вузький фахівець у поліклініці.
Таким чином, сімейна медицина – це справді крок у майбутнє. І таким лікарям під силу буде і лікування, і грамотні консультації, і попередження багатьох захворювань.
Якщо Вас турбує проблема зі здоров’ям, а Ви не знаєте якого фахівця звернеться — сміливо записуйтесь до сімейного лікаря! Він допоможе розібратися і за потреби направить до вузького фахівця.