
Ерозія шийки матки – дуже часте захворювання у жінок дітородного віку. Викликається воно багатьма чинниками – гормональний збій, травма, інфекції. Небезпека цього захворювання полягає в тому, що вона практично нічим не проявляється, але гінеколог при огляді відразу побачить захворювання і призначить лікування. Якщо ерозія виявлена на ранніх термінах, її можна вилікувати медикаментозно. Якщо ж ступінь ураження досить великий, або ж ерозія перейшла в дисплазію, то лікувати необхідно терміново, адже це вже передраковий стан. Для лікування цих захворювань найчастіше використовують кріодеструкцію або радіохвильову терапію.
Кріодеструкція шийки матки
Це методика лікування патологічних змін у ділянці шийки матки із застосуванням рідкого азоту (охолодження до температури в діапазоні 90-180 градусів). Однією з головних переваг цього методу лікування лікарі вважають мінімальну травматизацію здорових тканин, а пацієнток приваблює короткий час, необхідний для проведення сеансу кріотерапії та відносно невелика кількість можливих ускладнень.
Показаннями до кріодеструкції рідким азотом є:😊
-
ерозія шийки матки;
-
ектопія циліндричного епітелію;
-
лейкоплакія шийки матки;
-
ретенційні кісти шийки матки;
-
папіломи вульви, піхви;
-
кондиломи вульви, піхви, промежини;
-
дисплазія шийки матки І ступеня;
-
ектропіон.
Методика кріодеструкції
Проводиться кріодеструкція шийки матки лише після консультування у лікаря-гінеколога, здавання аналізів. Процедура здійснюється в кабінеті спеціаліста, а триває не більше 30 хвилин (при цьому час дії холодом складає всього кілька хвилин). Під впливом низьких температур відбувається заморожування локальної ділянки тканин та міжклітинної рідини, внаслідок чого гинуть клітини епітелію. Омертвіла тканина відторгається і виводиться з організму із виділеннями протягом 2 – 3 місяців. На її місці утворюється здоровий епітеліальний прошарок.
В області заморожування внаслідок спазму кровоносних судин відбувається їх короткочасний тромбоз, тому процедура проходить без втрати крові. У цей момент активізується імунна система, що у рази знижує ризик інфікування. Головною перевагою кріодекструкції ерозії шийки матки є відсутність рубців у ділянці цервікального каналу, збереження еластичності тканин матки, що запобігає родовим ускладненням, безпліддям, розвитку запальних процесів.
Підготовка до процедури:
Перед процедурою кріодеструкції шийки матки необхідна консультація гінеколога, забір мазків на інфекції та флору; кольпоскопічне дослідження.
Процедура проводиться на 7-10 день місячних (при регулярному менструальному циклі).
Рекомендується утриматися від статевих контактів за дві доби до кріодеструкції протягом місяця після.
Наслідки кріодеструкції
Після кріодеструкції ерозії шийки матки негативних наслідків практично немає. Єдиним неприємним моментом для пацієнтки є рясні виділення, які проходять через 2-4 тижні після процедури. Відновлення епітеліальної тканини в повному обсязі відбувається до кінця 8 тижня від моменту операції. Протягом чотирьох тижнів після процедури протипоказаний статевий контакт, купання у відкритих водоймах, відвідування лазні та басейну, солярій, пляжний відпочинок.
Кріодеструкція шийки матки за допомогою рідкого азоту – метод радикальної дії низьких температур, спрямований на руйнування дефектних тканин.
Протипоказання:
До проведення кріодекструкції шийки матки існують протипоказання, що укладаються в наступний перелік:
-
запальні захворювання (підгострі та гострі) внутрішньої статевої системи;
-
хвороби шийки матки та піхви запального характеру, чистота піхвової флори III та IV ступеня, наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом;
-
шийка матки має виражену рубцеву деформацію;
-
III ступінь дисплазії шийки матки;
-
наявність пухлин яєчника;
-
онкологічні новоутворення на шийці матки;
-
наявність ендометріозу, міом; соматичні захворювання на стадії декомпенсації;
-
межі уражених зон епітелію погано визначаються або мають занадто великий
Якщо у Вас виявлено захворювання шийки матки — не зволікайте, відразу звертайтеся до лікаря, адже лікування на ранніх термінах завжди ефективніше і легше, ніж запущений стан.